5 Kolay Diş Beyazlatma Yöntemi

Diş Beyazlatma 2019

Diş beyazlatma  birçok kişinin dert ettiği ve sürekli çözüm aradığı bir konudur. Bahsedeceğimiz yöntemlerin hepsi evde diş beyazlatmak için kolay bulunabilir malzemelerle yapabileceğiniz uygulamalardır.

Diş beyazlatma önerilerimize geçmeden önce biraz diş yapısından, diş renklerinden bahsedelim sonra evde kolay diş beyazlatma yöntemlerine geçelim.

Herkes dişlerinin her zaman bembeyaz olmasını ister ama insanların kendi dişleri arasında bile tek renkten söz etmek mümkün değil. Hiç dikkat ettiniz mi, üst dişlerde köpek dişleri diğerlerine göre biraz daha sarımtırak kalır. Aynı şekilde alt dişler üst dişlerden yarım ton kadar daha koyudur.

Genel olarak ağzımızda tek ton bir renkten bahsetmek mümkün değil. Yanakların kapattığı dişlerde koyulaşma görülür. İlk bakıldığı anda dişlerdeki etkileyici beyazlık güldüğümüz zaman ön dişlerde istenir. Bu bahsedeceğimiz yöntemler dişlilerinizin tamamı için uygulanabilir olacak.

Bu yöntemler herkeste aynı oranda başarılı olabilir diyemeyiz. Diş hekimleri diş renklerinin alt tonları olduklarından söz eder. Tek ton diş renginden bahsetmek mümkün değil. Sarı alt ton gri alt ton ve mavi alt ton olmak üzere farklı alt tonlar mevcuttur. Sizin alt tonunuza göre olabilecek en beyaz renk neyse o tona kadar gelebilirsiniz.

Reklamlarda gördüğünüz mermer gibi beyaz dişlere ulaşması maalesef mümkün değil. Eğer o tonlarda diş rengine sahip olmak istiyorsanız kliniklerde estetik müdahalelere başvurmanız gerekiyor.

Kısacası kendi dişinizin alt tonu neyse o skalada gelebilecek en açık renge kadar gidebilirsiniz.

Şimdi evde diş beyazlatmak için 5 etkin yöntemden bahsedelim.

Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri

Günde 2 kere dişleri fırçalamak

Küçüklüğümüzden beri bize öğretilen en temel yöntem, eğer özel bir durumunuz yoksa, diş hekiminiz aksi bir durumdan söz etmediyse sabah ve akşam günde 2 kere diş fırçalamak beyaz dişlere sahip olmak için en temel yöntemdir. Sadece diş beyazlatma için değil genel ağız sağlığı için ihmal etmemeniz gerekir.

Burada diş fırçalarken dikkat etmeniz gereken birkaç tüyodan bahsedelim.

Bunlardan ilki; en az 1 dk boyunca dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Genel tavsiye 2 dk’dır.

İkinci önerimiz; Diş fırçalama sırasında dili fırçalamayı da ihmal etmeyiniz. Hatta bunun için özel geliştirilmiş diş fırçaları da bulunmaktadır. Bakteriler genelde ağız içerisinden en çok dilde barınıyor.

Bunun dışında diş macunu tavsiyesi isteyenler için genelde beyazlatıcı etkili olanları tercih edebilirsiniz. Onun dışında dönem dönem sigara içenlere özel geliştirilmiş diş macunlarını kullanabilirsiniz.

Sigara içip içmemeniz önemli değil bu tür diş macunlarının amacı o sararmayı ve lekeleri daha etkin olarak gidermektir. Çay kahve tüketen biriyseniz de sigara içenler için geliştirilmiş diş macunlarından faydalanabilirsiniz.

Çilek ile diş beyazlatma

1 adet ya da yarım çilek çatalla bir kabın içerisinden ezildikten sonra diş fırçası ile fırçalamak şeklinde kullanılır. Minimum 1 dk. fırçalamanız gerekir. Çilek içerdiği malik asit sayesinde diş yüzeyindeki zorlanmaları ve plağı temizler.

Ancak sonuçta bir asit olduğu için aşırı şekilde bu yöntemi denemeyin. İdeal olan haftada 1 veya 2 defa çilek ile fırçalamaktır. Dişiniz üzerindeki etkisine bakarak bu sıklığı düzenleyebilirsiniz.

Muz ile diş beyazlatma

Muz ile diş beyazlatma işlemi muz kabuğunun iç yüzeyi (etli kısım) ile yapılır. Dişlerinizi normal diş macunu ile fırçaladıktan sonra ağzınızı durulayın. Sonrasında muzun kabuğu ile dişlerinizi siler gibi ovun. Erişebildiğiniz tüm dişlere sürtün. Bu işlemi 1 dk. kadar uyguladıktan sonra sadece su ve diş fırçası ile dişlerinizi durulayın.

Hem muzda hem muz kabuğunda bulunan potasyum, magnezyum ve manganez diş beyazlatmak için etkin olan maddelerdir.

Gliserin ile diş beyazlatma

Gliserin antibakteriyel özelliğe sahip ve bu sayede hem dişleri beyazlatmada hem de ağız içerisindeki mikropları temizlemede oldukça etkilidir. Uygulaması da gerçekten çok kolay.

Gliserin ile diş beyazlatma nasıl yapılır?

Normal rutininizde dişlerinizi fırçalıyorsunuz. Daha sonra kulak çubuğu ya da damlalık vasıtasıyla gliserini dişlerinize sürüyorsunuz. Hepsi bu kadar. Zaman içerisinde göreceksiniz ki dişleriniz daha parlak daha beyaz görünmeye başlayacaktır. Ağız içerisindeki mikroplar da çok ciddi oranda temizlenecektir.

Gliserin eczanelerde aktarlarda veya bazı kozmetik marketlerden kolaylıkla satın alabilir ve hemen gliserin ile diş beyazlatma yöntemini uygulayabilirsiniz.

Karbonat ile diş beyazlatma

Karbonatın doğal renk açıcı özelliği bulunmaktadır. Karbonat ile diş beyazlatma işleminde dikkat etmeniz gereken 2 nokta var.

İlki karbonatı kesinlikle diş etine temas ettirmemeye çalışmak. Uzun süreli kullanımda zarar vermektedir. diş etine temas ettirmeden sadece dişleriniz üzerinde uygulayınız. Karbonat ile diş beyazlatırken dikkat etmeniz gereken diğer konu ise yumuşak kıllı diş fırçası kullanmaktır.

Karbonat ile diş beyazlatma nasıl yapılır?

Bir kaba karbonattan bir miktar dökün. Diş fırçanızı su ile ıslattıktan sonra karbonata batırın. Daha sonra diş etlerine çok getirmeden en az 1 dk boyunca tüm dişlerinizi fırçalayın. İşlem bittikten sonra sadece su ile ağzınızı durulayın. Karbonatı diş macunu yerine kullanmayın. Rutin macun ile dişlerinizi fırçaladıktan sonra karbonat ile fırçalayın.

Sonuç

Yukarıda saydığımız diş beyazlatma yöntemleri arasında ilk kullanımda etkisini en çabuk göreceğiniz diş beyazlatma yöntemi karbonat ile fırçalamaktır. Ağzınızı duruladıktan sonra biraz kuruluk yapabilir bu normaldir.

Bembeyaz dişlere sahip olmak için vaktiniz ve sabrınız yoksa, kendiniz uğraşmak istemiyorsanız diş hekimleri tarafından yapılan diş beyazlatma yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Daha maliyetli olmalarına karşın oldukça kısa sürede ve etkili yöntemlerdir.

Leave a Comment