Diş İpi Nasıl Kullanılır?

dis-ipi-kullanimi

Sağlıklı bir gülüşe sahip olmak için yapmanız gerekenlerden biri de diş ipi kullanmaktır. Diş ipi nasıl kullanılır? Diş ipi zararlı mı? Diş ipi nasıl kullanılırsa daha etkili olur?

Diş ipi yaparken diş etlerim kanıyor vb. kaçış çabaları yaparız. İlk önce diş ipi yapmamızın gerekliliğini kabul etmemiz gerekir. Diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak bir arada olmalıdır. Dişlerimizi fırçalarken aslında görünür yerlere uyguluyor, buraların temizliğini yapıyoruz. Ama aslında diş fırçasının erişemediği yerleri göz ardı ediyoruz. O yüzden diş ipi yapmak önemli ve gereklidir.

Dişlerin arasına hiçbir şey giremez fakat mesela dişlerinizi fırçalamayıp elma yerken bile dişleri temizlemiş olabilirsiniz. Ama diş ipinin başka telafi edilir başka bir uygulaması yoktur.

Diş ipi ile dişlerin arasını temizleyerek dişçiye kanal tedavisi için gitmekten kurtulabilirsiniz.

Diş ipi nasıl kullanılır?

İlk önce diş ipi yapmak için ne kadar uzunlukta koparmak gerekir ondan bahsedelim. Aşağı yukarı 30 cm civarında bir miktar diş ipi koparılır. 30 cm diş ipini kestikten sonra iki el (orta veya işaret) parmaklarınıza dolayın. İki parmağınız arasında birkaç santim kalana kadar dolayın.

diş ipi kullanımı
Diş ipi kullanımı

Diş ipi yapmaya başlarken ilk önce bir yer seçilir. Diyelim ki orası üst en ortadaki dişler olsun. Üst çenedeki dişleri ortadan başlayarak en sağa ve en sola kadar yaparak bitirin. Tek tek bütün dişlere, sağlı sollu hepsine uygulayın.

Diş ipi kullanırken dikkat etmeniz gereken diş etlerine aşırı baskı yapmamaktır. Burada hemen açıklayalım diş ipi zararlı mı diye soruluyor. Diş ipi doğru yapıldığında asla zarar vermez. Dişlerin arasına yavaş yavaş uygulayın. Diş ipini ileri geri, ileri geri hareketler yaparak iki diş arasına girin.

Eğer pat diye sokarsanız iki diş arasındaki üçgen diş etlerini kanatırsınız. O yüzden dişlerin arasına dikkatli ve yavaş hareketlerle girin.

Sonra ipi bir dişe yaslayın ve yukarı doğru sıyırın. Tek tek bütün dişlere bunu yapın. Bundan kaçmayın, üşenmeyin. Bu sizin diş sağlığınız için en önemli şeylerden biri.

Diş ipi yapmak zor değil. İlk başta 10 dk. ile başlayabilirsiniz. Zamanla hız kazanacak ve 1 dakikanın altına düşeceksiniz. O yüzden sabırla her gün düzenli olarak uygulayın. Göreceksiniz kısa sürede güzel ve sağlıklı dişleriniz olacak.

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş bakımı 3 aşamalı şekilde yapılmalıdır. Dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve en sonunda gargara yapmak şeklinde. Bu üçü çok önemli. Özellikle gece yatmadan önce bu üçünü mutlaka yapın. Sabahları sadece diş fırçalama yapsanız yeterli olacaktır.

Düzenli olarak bu adımları uyguladığınız da 1 ay sonra etkisini fark edeceksiniz. Hem sağlıklı hem de beyaz dişlere sahip olacaksınız.

diş ipi kürdan kullanımı
Diş ipi kürdan kullanımı

Eğer diş ipi yapamıyorum çok zor geliyor diyorsanız, eczanelerde satılan tek kullanımlık kanca şeklinde diş ipleri satılmaktadır. Diş ipi kürdan da denilen bu aparatı kullanarak dişlerinizin arasını temizleyebilirsiniz. Diş ipi kürdan kullanımı tıpkı diş ipinde olduğu gibidir. Yavaş hareketlerle ileri geri yaparak dişlerin arasına girerek kalıntıları temizlemek şeklinde yapılır.

Ayrıca doğru diş fırçalama tekniği nasıl olmalıdır? Merak ediyorsanız tıklayın.

Sağlıklı gülüşe sahip olmak istiyorsanız dişlerinizi fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin. Buradaki yazımızda evde diş beyazlatma hakkında yöntemlerden bahsettik. Okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Comment