Diş Taşı Nedir? Diş Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Home
  • Genel
  • Diş Taşı Nedir? Diş Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?
dis-tasi-nedir-nasil-temizlenir

Diş taşı, dişlerin yüzeyinde normalden farklı olarak oluşmuş, pürüzlü şekilde hissedebildiğiniz normal dışı yapılardır. Dişteki lekelenmeler ile diş taşı karıştırılabiliyor. Diş taşı, besinlerin tükürükle birleşerek, bakteri plağı ile sertleşmesiyle dişlerin yüzeyleri üzerine tutulması, bazen içi bazen dışında oluşan yapılardır.

Diş taşı nasıl oluşur? Diş taşı en çok nerede oluşur?

Diş taşı (tartar)genellikle alt dişlerin iç yüzeyinde ve üst ve arka dişlerin (azı dişler) yanağa bakan kısımlarında oluşur. Ancak yeterli etkin fırçalamanın olmadığı her dişte oluşabilir. Diş üzerinde oluşan bakteri plağının üzerine yediğimiz yemek artıkları birikiyor ve bunlar tükürükle beraber çökeliyor. Bazen diş etinin altına doğru da ilerleyebiliyor. Diş taşı, çoğu zaman hastanın kendi teşhis ettiği şikâyetlerle ortaya çıkar.

Diş eti problemi oluşmaması için, diş taşının temizlenmesi gerektiği durumda ve diş etinde kanama olursa kesinlikle diş hekimine başvurun.

Diş eti hastalıklarında ağrı olmadığı için hastalar tedaviyi geciktirebiliyor. Ama diş taşı evde fırçalayarak uzaklaştırılması mümkün değil.

Diş taşının oluşmasına neden olan temel şey yetersiz fırçalamaktır. Yeterli etkinlikte fırçalama olması şart. Fırçalıyor olmanız yeterli etkinlikte fırçaladığınız anlamına gelmiyor. Doğru diş fırçalama nasıl yapılır?

Elleri yıkamak ve yıkamak var. Musluğu açıp altına elinizi tuttuğunuzda da yıkamış oluyorsunuz. Sabunla ovalayarak yıkamak ta var ama en doğrusu hangisi bu da tıpkı öyle. Doğru teknikle fırçalamak önemlidir. Diş etinden dişe doğru süpürür hareketlerle iki çeneyi ayrı ayrı fırçalamak gerekir.

Sadece fırçalamak da yeterli olmuyor. Diş fırçalama ile ancak %60’ını temizliyorsunuz. Diş aralarındaki artıkları uzaklaştırmak için diş ipi ya da diş arası fırçası kullanmak da şart. Diş fırçası seçerken iyi bir fırça seçmek gerekiyor.

Diş taşı (tartar) zararlı mı?

Diş taşının kendisi zararlı değildir. Çevresinde oluşan bakteriler yemek artıkları diş etinde rahatsızlıklara neden oluyor. Dişlerimizin çevresinde

Diş taşı (tartar) nedeniyle diş etlerinde iltihap oluşmaya başlarsa diş kaybına neden olabilir. O yüzden erken teşhis ve erken tedavi çok önemli. Düzenli kontrollerin 6 ayda 1 yapılması gerekli. Eğer diş bakımını kendiniz bilinçli ve düzenli olarak yapıyorsanız yılda bir de kontrole gidebilirsiniz.

Diş eti tedavileri koordineli bir süreçtir. Tedavi yapılsa bile neden olan etkenler uzaklaştırılmadığı sürece tekrar edecektir. Her hastanın kişisel bakımları ayrı olacaktır. Uygun fırçalar ve yöntemlerle kişiler kendi bakımlarını düzenli yapmak zorundadır.

Kimi insanlar şanslı doğmuştur. Dişlerini hiç fırçalamasalar bile diş taşı oluşmuyordur. Ama bir de ne yaparsa yapsın diş taşı oluşan bir kesim var. Genetik olarak bir şansızlık olarak nitelendirebiliriz. O nedenle bu kişilerin diş bakımına daha fazla önem vermesi gerekir.

Genellikle her şey bitmiş geri dönüşü olmayacak diye düşünülür. Ancak bu doğru değil. Nedeni ortadan kaldırmak önemli. Diş hekiminiz gözetiminde diş eti problemlerini çözüp, diş taşı temizliği yapıldıktan sonra düzenli ağız bakım alışkanlığı ile sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

dis-tasi-agiz-kokusu-yapar-mi
Diş taşı ağız kokusu yapar mı?

Diş taşı ağız kokusu yapar mı?

Diş taşının kendisi ağız kokusu yapmaz. Ama neden olduğu diş eti problemleri çok şiddetli ağız kokusuna neden olur. Buna halitozis (kötü ağız kokusu) deniyor. Diş eti problemleri ve çürükle ilintilidir. Çürüğün oluşmasında ana etken plak oluşumu olduğu için ağız bakımını arttırdığınız zaman bu problemden uzaklaşırsınız.

Diş taşı temizliğinin yapılmaması diş eti hastalıklarına neden olur mu?

Diş taşı temizliğine ihtiyaç var ve bu yaptırılmıyorsa belli bir süre sonra illaki diş eti rahatsızlığıyla karşılaşacaksınız.

Diş taşı temizliği yaptırıldıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Diş taşı temizliği yapıldıktan sonra 2-3 hafta kadar diş hassasiyeti problemi olur. Biraz da diş eti kanamalarında artış başlayabilir. Ama bu tedavinin etkisi olarak yaşanıyor. Düzenli fırçalamadan sonra giderek azalacaktır.

Salık bir doku asla kanamaz. Diş etinin de dişleri saran bir örtü olduğunu düşünürsek sağlıklı bir diş eti asla kanamaz.

Hangi diş fırçasını kullanmak gerekir?

Eğer diş eti hassasiyetiniz veya diş eti problemlerine karşı yatkınlığınız varsa bunu engelleyici tipte diş fırçası kullanmak gerekir. Diş hassasiyetiniz varsa da yine bu doğrultuda fırça tercih etmeniz gerekir. Yani şu yok; sert, yumuşak, orta-sert fırça olması önemli değil, sizin hangisine ihtiyacınız varsa o tür fırça tercih etmelisiniz.

Diş fırçalama ile birlikte diş ipi kullanımı da gereklidir. Diş fırçasının erişemediği yerlerde diş ipi kullanarak besin artıklarını temizleyebilirsiniz.

Çok fazla çürük oluşumu var diye sert fırça kullanırken diş etinizi tahriş edebilirsiniz. En doğru diş fırçası seçimi için diş hekiminize danışabilirsiniz. O size uygun en ideal diş fırçasını önerecektir.

periodontoloji-nedir
Periodontoloji nedir?

Periodontoloji nedir?

Diş ve çevresindeki yapılar anlamına gelir. Diş çevresindeki yapıların problemlerin hastalıkların tedavisi olarak açıklanabilir.

Oluşan hastalıkların tedavisi aşama aşama gerçekleştirilir. Başlangıç düzeyindeki bir rahatsızlık herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan ufak temizliklerle bu problemler çözülür.

İlerleyen vakıalarda çözüm de zorlaşıyor. Cerrahi uygulamalar gerektirebiliyor. Bu tür tedaviler hastaya ve hastalığına göre değişebiliyor.

Periodontal tedavileri kimler yapıyor?

Diş hekimliğinde bir alan kısıtlaması yoktur. Periodontoloji uzmanları diş hekimliğini bitirdikten sonra uzmanlık eğitimi görmüş kişilerdir. O yüzden daha ileri vakıaları periodontoloji uzmanının görmesinde fayda vardır.

Diş eti hastalığına sebep olan etkenler neler?

Diş eti hastalıklarının oluşmasını hızlandıran nedenler çeşitli olabiliyor. Diş eti hastalığına neden olan sebeplerin başında yetersiz ağız bakımı gelmektedir. Ama bunun arkasında mesela şeker hastasıysanız daha yatkınsınız. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıyorsanız astım ilaçları kullanıyorsanız diş eti rahatsızlıklarının görülme sıklığı daha fazla olacaktır.

Kemoterapi gören hastalarda da daha farklı diş hastalıkları görülebilmektedir. Bunların da tedavileri mümkündür.

Sağlıklı diş eti nasıl olmalıdır?

Sağlıklı diş eti fırçalarken asla kanamaması gerekir. Diş etlerine baktığınız zaman açık bir pembe renkte olmalı. Diş yüzeyi biraz mat, öyle parlak bir yüzey olmayacak. Diş eti yüzeyinde kızarıklık, şişlik varsa eğer bir problem olduğuna işarettir.

Diş etleri üzerinde siyah siyah lekelenmeler olabilir. Bunlar pigmentasyondur. Vücudunuz üzerinde benler güneş lekeleri varsa bu da diş etinde olan türüdür. Bunlar diş eti rahatsızlığı değildir. Endişe etmenize gerek yok. Ama yine de tedavisi yapılabiliyor. Daha iyi bir görünüm kazandırmak isterseniz üzerinin kazınarak alttaki dokunun çıkarılması sağlanabiliyor.

dis-teli-mumu
diş teli mumu nedir?

Diş teli mumu nedir?

Ortodonti tedavileri sırasında yanak içlerinde yaralar oluşuyor. Bu tedavi sırasında dişlerin üzerine teller yapıştırılıyor. Bu tellerin üzerinde dişler hareket ediyor ve sıralanıyor. Bu sıralanmalar sırasında nasıl yeni bir ayakkabı ayağınızı vuruyorsa bu materyaller de yanak içerisini rahatsız edebiliyor.

Aynı ayakkabı vuruğu gibi yanak içlerinde yaralanmalara neden oluyor. Bu yaralanmalardan korunmak için tedavi sırasında bir parça diş teli mumu tel üzerine yerleştirilerek yaralanma alanını korumak amaçlanıyor.

Diş teli mumu nasıl kullanılır?

Bir parça diş teli mumu parmağınızla yumuşatıp yara üzerine konularak uygulanır. Tedavi başında bu yaralara daha sık rastlanır. İlerleyen aşamalarda veya her tel değişiminde yanaklar buna adapte olmakta ve zamanla geçmektedir. Yeme içme sırasında bu mum azalabilir yenilemekte sakınca yoktur.

Leave a Comment