Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?

  • Home
  • Genel
  • Doğru Diş Fırçalama Nasıl Yapılır?
dogru-dis-fircalama

Dişlerinizi her gün fırçalıyorsunuz fakat buna rağmen beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olamıyorsanız diş fırçalama tekniğiniz yanlış olabilir. Diş fırçalarken yapılan hatalar nedeniyle diş etleri zarar görmekte sonucunda diş kayıpları yaşanmaktadır. Peki diş fırçalarken neye dikkat etmek gerekir? Bu yazıda bunlardan bahsedeceğiz.

Düzenli olarak diş fırçalamak; diş temizliği, sağlığı ve beyazlığı için yeterlidir. Ancak çoğumuz bunu ihmal ediyor veya yanlış fırçalama yaptığımız için istediğimiz sonuca ulaşamıyoruz.

Diş fırçalamayı çoğumuz bilmiyor. Bu konuda eğitim almadık ya da çevremizden duyduğumuz yanlışlar yüzünden gayet normal. Nasıl diş fırçalamak gerekir? bunlara değineceğiz.

Diş Fırçalarken Yapılan Yanlışlar

Dişleri yavaş yavaş ve doğru metotla fırçalamak gerekir. Aksi taktirde diş etleri zarar görür ve sonucunda dişlerimizi kaybederiz. Diş eti sağlığı, ağız bakımı ve sağlıklı dişler için en önemli unsurdur. Binanın temeli bozulunca bina yerinde sağlam kalamaz.

Diş fırçası dişlere dikey olarak yaklaştırılmamalı ve dişler yukarıdan aşağıya doğru fırçalanmamalı. Bu şekilde fırçalama sonucuna diş etlerinde tahriş ve çekilme olur. Bu sefer de diş eti tedavisi görmeniz gerekecektir.

Diş fırçalarken yapılan diğer bir yanlış; sertçe fırçalamak. Dişleri sert şekilde fırçalamak diş minesine ve diş etlerine zarar verir.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nasıldır?

Dişleri süpürerek fırçalamak en doğru metottur. Diş fırçası diş etinden dişlere doğru 45 derecelik açıyla diş etinden uzağa doğru fırçalanır. Üst çenedeki dişler aşağı doğru alt çenedeki dişler yukarı doğru süpürme hareketiyle fırçalanmalıdır.

doğru diş fırçalama tekniği
Doğru diş fırçalama tekniği

Dişlerimizin iç kısımları da yine aynı şekilde diş etinden dışarıya doğru fırçalanması gerekir. Fırçanın kılları dişlerin arasına girecek şekilde yavaş hareketlerle süpürülür. Bu sayede diş aralarındaki yiyecek artıkları temizlenmiş olur.

Diş etinden uzağa gitmekle diş eti tahriş edilmemiş olur.

Günde 2 ya da 3 defa dişler fırçalanmalıdır. Özellikle akşam yatmadan önce kesinlikle fırçalamanızı öneriyoruz. Diş fırçalama bittikten sonra gargara yapmayı da unutmayın.

Ayrıca gece yatmadan önce fırçalama öncesi diş ipi kullanılması da önemlidir. Diş ipi nasıl kullanılır öğrenmek istiyorsanız buradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Daha beyaz dişler için uygulayabileceğiniz evde diş beyazlatma tekniklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment