Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde Diş Beyazlatmak

Bembeyaz dişlere sahip olmak ister misiniz? Evde, kolay bulunur malzemelerle diş beyazlatma nasıl yapılır? Haydi başlayalım!

Karbonat ve limon ile diş beyazlatma

Evde diş beyazlatma için ihtiyacınız olan yarım limon, 1 tatlı kaşığı karbonat. Karbonat ve limonu karıştırmak için bir çay tabağı. Ve tabii ki diş fırçası. Çay tabağına karbonat koyuyoruz ve üzerine yarım limon sıkıyoruz. Çay kaşığı yardımı ile karıştırıyoruz.

Bu karışıma diş fırçamızı daldırıp fırçamıza bulaşmasını sağlıyoruz. Ve daha sonra dişlerimizi (hiç bir şekilde diş etimize değdirmeden) fırçalıyoruz. Bu kısım önemli çünkü diş etimiz hassas olduğundan dolayı karbonat ve limon karışımı zarar verebilir, kanatabilir.

Diş etlerimize değdirmeden dişlerimizi fırçalıyoruz. Fırçaladıktan sonra mutlaka diş macunu ile tekrar fırçalamak gerekiyor. Çünkü limon içerisinden şeker barındırır. Bu nedenle bir kere de diş macunu ile fırçalıyoruz. Bu işlemi haftada 1 kere yapmanız yeterlidir. Her gün kesinlikle yapmıyorsunuz. Diş minesine zarar vermemiş olursunuz.

Muz kabuğu ile diş beyazlatma

Muz kabuğu yüksek potasyum içeriyor. Dişlerdeki lekeleri çıkarmakta işe yarıyor. Tam anlamıyla beyazlatma yapıyor diyemiyoruz ama bir zararı olmadığı için rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Muz kabuğu ile diş beyazlatmak için, muzu yedikten sonra muz kabuğunun iç kısmı ile dişlere masaj yaparak uygulanır. Dişlere ovuşturarak yapılan bu işlemi yine haftada 1 kere uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Portakal veya mandalina ile diş beyazlatma

Portakal ve mandalinanın içeriğinde sitrik asit olduğu için dişleri beyazlatmada etkili olmaktadır.

Haftada 1 kere portakal veya mandalina kabuğu ile dişlerinizi tıpkı muz kabuğu ile evde diş beyazlatma yönteminde olduğu gibi ovarak uygulayabilirsiniz

Beyazlatıcı diş macunları

Bir çok beyazlatıcı diş macunu içerisinde karbonat bulunmaktadır. Bu ürünler direkt olarak karbonat kullanmak kadar diş etlerine zarar vermemektedir. Çünkü karbonat son derece ince tanecikli şekilde diş macunu içerisinde yer alıyor.

O nedenle korkmadan karbonatlı diş macunları ile dişlerinizi her gün fırçalayabilirsiniz.

Pratik diş beyazlatma kitleri

Ev tipi diş beyazlatma kitleri 2’ye ayrılıyor. Kimisi hazır olarak kalıbın içerisinde jeli sıkılmış şekilde geliyor ve bunu doğrudan dişinize takarak kullanıyorsunuz.

Diğerleri ise; diş kalıbı ve jel ayrı olarak satılıyor. Kalıp içerisine jeli siz sıkıyorsunuz. Yine kalıp, dişlere takılarak bir süre beklemek suretiyle uygulanır.

Diş beyazlatma kitleri düzenli olarak kullanıldığında dişlerin rengini profesyonel olarak açtığı görülmektedir.

Diş beyazlatma için doğal yöntemlerden çare bulamazsanız bu şekilde diş beyazlatma kitlerini de evde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bunlar dışında daha profesyonel olarak yapılan 2 diş beyazlatma yöntemi bulunmaktadır. Diş hekimlerince yapılan bu işlemler için buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.
Leave a Comment